تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور

اتاق های سرور از مراکز مهمی هستند که در واحد های سازمانی برای حفظ امنیت آن تلاش می شود. کف و سقف اتاق سرور از تجهیزات معماری مورد نیاز اتاق سرور است. به این سازه ها توجه ویژه ای می شود. استحکام کف اتاق سرور به دلیل عبور سیم ها و کابل های مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین سقف اتاق سرور نیز به همین گونه است.

کف اتاق سرور

غالبا سیم های برق و کابل های شبکه را از زیر تجهیزات اتاق سرور عبور می دهند. برای این کار و ایجاد فاصله ای میان کف اتاق و پایه های رَک ها و سرور ها از کف کاذب استفاده می کنند. کف کاذب ها انواع گوناگونی دارند که بسته به شرایط محیطی مختلف از آن‌ها استفاده می شوند اما در اتاق های سرور به دلیل وجود تجهیزات الکترونیکی و وجود سیم های برق، باید احتمال اتصالی و ایجاد آتش سوزی را در نظر گرفت. به همین دلیل می توان از کف کاذب های عایق الکتریسیته استفاده کرد. کف کاذب هایی که مقاوم در برابر آتش سوزی هستند هم امکان استفاده دارند.

سقف اتاق سرور

از سایر تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور می توان به سقف اشاره کرد. در بعضی از اتاق های سرور تمام تجهیزات تاسیساتی و سیم های کابل ها و … را از سقف عبور می‌دهند، برای پوشش این تاسیسات و کابل ها از سقف کاذب استفاده میکنند. سقف کاذب سازه‌ای می باشد که پایین تر از سقف اتاق نصب می شود. این سازه فاصله ای را در اختیار افراد قرار می دهد تا بتوانند تجهیزات لازم خود را از بالای آن عبور دهند. در بعضی از اتاق های سرور که از کف کاذب استفاده میکنند، تمام تجهیزات از زیر کف کاذب عبور داده می شود. ولی سیم های دوربین های امنیتی را از سقف کاذب عبور می دهند. همچنین دوربین های امنیتی خود را بر روی سقف کاذب سوار میکنند.

تجهیزات معماری مورد نیاز و تهویه در اتاق سرور

سرور ها به دلیل cpu هایی که دارند و عملیات هایی که انجام می دهند، گرمای زیادی تولید میکنند. اگر اقداماتی به جهت خنک سازی آن‌ها صورت نگیرد احتمال از کار افتادن آنها یا آتش سوزی و خرابی دیگر تجهیزات نیز وجود دارد.

برای تهویه هوای اتاق سرور ها و خنک سازی آن‌ها از چیلرها یا دیگر وسایل خنک کننده استفاده می شود. بعضا از سقف یا کف های کاذبی که دارای سوراخ های بسیار ریزی هستند نیز استفاده میکنند. با عبور گرما عمل تهویه هوا و کاهش دمای اتاق سرور بخوبی انجام می شود.

در ارگان های حساس و امنیتی و دیگر مکان هایی که از اتاق سرور استفاده میکنند، سعی بر این است که اتاق های سرور را در طبقات پایینی و یا زیر زمین ساختمان قرار دهند. در مقاله های بعدی درباره دلایل این تصمیم و همچنین دیگر معماری هایی که در اتاق های سرور صورت می گیرد صحبت خواهیم کرد.

آرمان فلور با نام تجاری آرمان فلور تولید کننده انواع تجهیزات معماری مورد نیاز اتاق سرور می باشد. این آماده خدمت رسانی در این زمینه به شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *