لوگو آرمان فلور

۵ مقطع فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی را بشناسید

۵ مقطع فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی را بشناسید

ساخت سازه فلزی علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، آلودگی زیست‌محیطی کمتری را هم در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی دارد. به همین دلایل مقاطع فولادی تبدیل به انتخاب اول این روزهای ساختمان‌سازان شده‌اند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام آسرون، پل سیدنی از نمونه‌های معروف سازه‌ فولادی جهان است؛ در ایران هم پل طبیعت جزو سازه‌های برتر فولادی به حساب می‌آید.

کاربرد تیرآهن، میلگرد، لوله، نبشی و قوطی در ساختمان

برای ساخت سازه فولادی باید بدانید چه مقاطع فولادی در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تیرآهن، میلگرد، لوله، قوطی و نبشی از مقاطع فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی به شمار می‌روند. برای شناخت این مقاطع فولادی پرکاربرد با ما همراه باشید.

1.تیرآهن از مقاطع فولادی پرکاربرد هست

تیرآهن در بازار ایران در انواع تیرآهن INP، IPE، IPB و CNP عرضه می‌شود. تیرآهن‌های INP و IPE تیرآهن‌های معمولی I شکل هستند که تفاوت آن‌ها در ضخامت بال آن‌هاست. ضخامت بال تیرآهن‌های IPE از ابتدا تا انتهای آن‌ها یکسان بوده؛ اما ضخامت عرض تیرآهن‌ INP با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کم می‌شود.

IPB یا تیرآهن هاش دارای بال‌های پهن‌تری بوده و شکل ظاهری آن شبیه H است. تیرآهن CNP یا لانه‌زنبوری هم دارای حفره‌هایی روی جان است که سبب می‌شود وزن تیرآهن کمتر شود و مقرون‌به‌صرفه تر باشد.

کاربرد انواع تیرآهن

نکته دیگری که باید در مورد تیرآهن بدانید، نحوه قیمت‌گذاری این محصول است.

همان‌طور که می‌دانید یکی از عوامل کلیدی در قیمت تیرآهن، نرخ ارز و به‌خصوص دلار است. با افزایش نرخ دلار در این سال‌ها در ایران، قیمت تیرآهن نیز افزایش پیدا کرده است.

قیمت تیرآهن برحسب کیلوگرم محاسبه می‌شود و به عواملی دیگری مثل تولیدکننده، تناسب عرضه و تقاضا و قیمت جهانی فولاد بستگی دارد. ذوب‌آهن اصفهان، فایکو، گروه ملی فولاد، ماهان و ظفربناب از معروف‌ترین تولیدکنندگان تیرآهن ایران هستند.

هرچه وزن تیرآهن به جدول وزنی اشتال نزدیک‌تر باشد، کیفیت بالاتری هم دارد؛ بنابراین در خرید تیرآهن به وزن هر شاخه دقت کنید برای محاسبه وزن میلگرد بخوانید.

۲. میلگرد ساختمان‌سازی چه مشخصاتی دارد؟

میلگرد یکی دیگر از مقاطع فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی است.

میلگردها در ۲ نوع ساده و آجدار تولید می‌شوند. میلگردهای ساده کاربرد چندانی در ساختمان‌سازی ندارند و بیشتر برای ساخت انواع بلت‌، پیچ‌ و دیگر تجهیزات قالب‌بندی از آن‌ها استفاده می‌شود.

در واقع این میلگردهای آجدار هستند که بیشترین کاربرد را در ساختمان‌سازی دارند. میلگردهای آجدار در سه گرید A۲ (آج مارپیچی ۳۴۰)، A۳ (آج جناقی ۴۰۰) و A۴ (آج مرکب ۵۰۰) تولید می‌شوند.

مقاومت کششی  مقطع فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی

میلگرد ذوب‌آهن، کویر کاشان، شاهین بناب، میانه و نیشابور از معروف‌ترین برندهای بازارند. قیمت میلگرد میانه و دیگر برندها را می توانید از فروشگاه آنلاین آسرون asroon.ir مشاهده کنید، همچنین می‌توانید با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۳ تماس بگیرید.

در مورد میلگرد میانه جالب است بدانید کارخانه فولاد میانه دو نوع میلگرد تولید می کند: میلگرد آجدار و میلگرد ساده . این میلگردها در انواع مختلفی تولید می شوند که شامل ، A۱ ، A۲ ، A۳ و A۴ میباشد.  نکته ای را برای خرید میلگرد از کارخانه میانه باید در نظر گرفت این است که مقدار خرید است که حداقل خرید این کارخانه است که یک ظرفیت تریلی  است.

۳. لوله فولادی چه کاربردی در ساختمان‌سازی دارد؟

لوله‌های فولادی از فولاد نرم ساخته می‌شوند که مقاومت کمی در برابر اسید و رطوبت دارند. در گذشته از این لوله‌ها برای لوله‌کشی آب و فاضلاب استفاده می‌شد؛ اما امروزه به دلیل احتمال خوردگی و زنگ‌زدگی بالا، عدم انعطاف‌پذیری و رسوب‌گیری زیاد لوله فولادی، کمتر این محصول را در ساختمان‌سازی به کار می‌برند برای مشاهده جدول اشتال میلگرد بخوانید.

در حال حاضر تنها لوله‌های فولادی گالوانیزه برای انتقال آب و فاضلاب در ساختمان‌سازی کاربرد دارند و برای دیگر سیستم‌های لوله‌کشی ساختمان از لوله‌هایی با جنس‌های دیگر استفاده می‌شود.


۴. استفاده از قوطی پروفیل در سازه‌های فلزی

قوطی‌ها به دلیل خاصیت شکل‌پذیری، مقاومت زیاد و جوش‌پذیری کاربردهای زیادی دارند. قیمت پروفیل و وزن پایین آن از دلایل اصلی افزایش استفاده از این مقطع فولادی در سازه‌های فلزی هستند .

پروفیل‌های مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به عنوان نرده‌های فلزی برای درب و پنجره منازل، کناره راه پله و همچنین نرده‌کشی اطراف دیوارهای کارخانه‌ها و زمین‌های محصور شده و نرده پیاده‌روها و خیابان‌ها به کار می‌روند.

پروفیل‌های مربع و مستطیل (قوطی) با مقاطع بزرگتر که به ستونی معروف هستند موارد استفاده متعددی در صنعت و ساختمان‌سازی دارند. این پروفیل‌ها که در مقاطع مربع ساخته می‌شوند در ساخت ستون و اسکلت فلزی ساختمان‌ها به کار می‌روند.

 مقطع فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی

البته در این میان محدودیت‌هایی هم برای استفاده از این مقطع فولادی وجود دارد. به‌طور مثال استفاده از آن‌ها در سازه‌های بتنی غیرممکن است؛ زیرا می‌تواند باعث کاهش استحکام ساختمان شود. همچنین نمی‌توان از آن‌ها برای ساخت ستون در ساختمان‌های چندطبقه استفاده کرد.

جهان پروفیل پارس، لوله و پروفیل صابری و صدرا پروفیل از مهم‌ترین تولیدکنندگان قوطی در ایران به شمار می‌روند.

۵. نبشی، پنجمین مقطع فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی

همان‌طور که می دانید نبشی‌کشی ساختمان یکی از مراحل مهم ساختمان‌سازی است که به‌منظور استحکام بخشیدن به دیوارها صورت می‌گیرد.

نام‌گذاری نبشی با حرف L آغاز شده و به ترتیب اندازه و ضخامت بال‌هایش بعد از این حرف نمایش داده می‌شود.

نبشی‌ها را از لحاظ اندازه بال‌هایشان به ۲ دسته نبشی بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌کنند. همچنین از این مقطع فولادی در ساخت خرپا، فونداسیون، اتصال تیرآهن به بیم‌های باربر، بادبند و اتصالات ساده استفاده می‌شود.

کارخانه‌های ناب تبریز، آریان فولاد بوئین زهرا، فولاد جاوید بناب، شکفته مشهد و کوهپایه اصفهان  جزو معروف‌ترین تولیدکنندگان نبشی ایران محسوب می‌شوند کاربرد میلگرد در ساختمان سازی را بخوانید.

در حال حاضر شما به‌عنوان یک مهندس ساختمان باید ۵ مقطع فولادی میلگرد، تیرآهن، لوله، قوطی و نبشی را به‌عنوان مهم‌ترین مقاطع فولادی بشناسید و اطلاعات دقیقی از آن‌ها داشته باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.