برای بسیاری این سؤال ایجاد می‌شود که چرا همیشه خانه ما هوای راکدی دارد؟ نفس کشیدن در اتاق ها با وجود باز بودن پنجره دشوار است؟ یا این که در فصل سرما تنفس در محیط اتاق‌ها و پذیرایی سخت می‌شود. از همه مهم‌تر، استان محل زندگی ما خیلی سرد و خشک است. چگونه توازن را برقرار کنیم و رطوبت محیط را افزایش دهیم.

در این وضعیت چند راهکار کلی وجود دارد. هزینه برای دستگاه‌هایی که به‌صورت مصنوعی رطوبت تولید می‌کنند و نصب آبنما در محیط خانه.

آبنما از قدیم یکی از زیباترین و مهم ترین المان های معماری ایرانی بوده است که اغلب در حیاط خانه ها،باغ ها و پارک ها ساخته می شد. اما امروزه طراحی و ساخت آبنما در نوع ها و اندازه های مختلف انجام می شود و با توجه به نوع ابنما می توان از آن در محیط های خارجی و محیط های داخلی همچون خانه ها ، لابی هتل ها و آپارتمان ها، مراکز تفریحی و تجاری و… استفاده کرد.

آبنماها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند و حتی امکان نصب آن‌ها در محیط داخل خانه، خارج از خانه، حیات و محوطه و حتی لابی هتل‌ها و رستوران‌ها نیز وجود دارد. آبنما شیشه‌ای یکی از گزینه‌هایی است که در محیط‌های مختلف قابل‌استفاده است.

حال احتمالاً برای شما پرسش ایجاد می‌شود که کدام یک می‌تواند گزینه بهتری باشد و آيا واقعا بوسيله آبنما و جريان آب ميتوان رطوبت را افزايش داد؟ در این وضعیت باید خاطرنشان شویم که رطوبت به‌خودی‌خود در محیط پیرامون ما وجود دارد. اما معمولاً درصد آن یا کم و یا زیاد است. رطوبت به آب موجود در اکسیژن و هوا گفته می‌شود که بسته به شرایط جغرافیایی مقدار آن در برخی مناطق مدام دستخوش تغییر می‌شود.

C:\Users\abasi\Desktop\rep\new\افزايش رطوبت هوا در خانه بوسيله جريان جريان آب 04.jpg

در نتیجه شما نمی‌توانید رطوبت موجود در هوا را ببینید. از طرفی برخی مواقع پزشکان به شما پیشنهاد می‌کنند که در محیط‌های کمی مرطوب‌تر زندگی کنید. این تا حد زیادی بستگی به محیط زندگی قبل شما دارد.

حال این سؤال مطرح می‌شود که معمولاً می‌شنویم بالا بودن رطوبت می‌تواند موجب بروز آسیب‌های فیزیکی بدن ما شود، چه کنیم؟ در نهایت رطوبت خوب است یا بد؟

درمان مشکلات تنفسی با افزایش رطوبت محیط

باید بگوییم که رطوبت خوب یا بد نیست. بلکه حد و اندازه آن مهم است. در برخی محیط‌های بسته رطوبت وجود ندارد و قطعاً در شهرهای شرجی و بخصوص جنوبی کشورمان میزان رطوبت بالاست که موجب بروز حساسیت‌های پوستی، مشکلات تنفسی و حتی تعرق زیاد و در نتیجه کاهش آب بدن شود. در مقابل کمبود رطوبت نیز سبب بروز بیماری‌های خاص می‌شود. یکی از مشکلاتی که معمولاً افراد در مناطق گرم و خشک و یا کوهستانی با آن روبرو هستند. موضوع مشکلات نفسی است. اما چه راهی از سوی ما پیشنهاد می‌شود؟ خوب آبنما یک گزینه مناسب برای ساخت یک چرخه شبه طبیعی تولید رطوبت است.

جالب است بدانید که بیماری‌هایی مانند آنفولانزا، سرماخوردگی و گلودرد ممکن است در اثر کمبود رطوبت به وجود آیند. از طرفی وقتی غشاهای تنفسی و مخاطی خشک می‌شوند. ما عمدتاً با مشکلات تنفسی روبرو شده و در نتیجه این موضوع سبب تحریک گلو و سینوس‌ها می‌شود.

درمان عفوت پوستی به‌وسیله آبنما و جریان رطوبت

در ادامه بررسی مواردی که با افزایش رطوبت هوا در خانه می‌توانیم آن را رفع کنیم. موضوع رفع بیماری‌های پوستی و عارضه‌های حساسیتی است. اگر با ساکنین مناطق خشک و کوهستانی و یا شهرهای آلوده صحبت کنید احتمالاً به شما در مورد خشکی پوست، عفونت‌ها و همین‌طور آلرژی‌های فصلی می‌گویند. یکی از مشکلات بزرگ کمبود رطوبت در یک محیط اگزما است.

C:\Users\abasi\Desktop\rep\new\افزايش رطوبت هوا در خانه بوسيله جريان جريان آب 02.jpg

آبنما در واقع باعث می‌شود که محیط خشک شما رطوبت مورد نیازش را برای تبخیر از پوستتان نگیرد. آبنماها یک جریان مداوم برای تولید اکسیژن و در نتیجه آن ارتقاء سطح رطوبت هستند. ضمن این که وقتی پوست شما خشک شود بهترین محل برای رشد باکتری و عفونت‌های پوستی می‌شود. درمان عفونت پوستی در واقع به‌وسیله بهبود شرایط رطوبت توسط دستگاه آبنما انجام می‌شود. آبنماهای دیواری، آبنما پرده و انواع نمونه‌های برکه مصنوعی قابل نصب و اجرا در محیط‌های خشک و حتی سربسته هستند.

چرا رطوبت محیط خانه مهم است؟

خوب بازهم این پرسش مطرح می‌شود که اصلاً چرا باید برای افزایش میزان رطوبت خانه هزینه کنم؟ مگر چه تأثیری در محیط زندگی ما دارد؟ تحقیقات نشان داده است که در فصل سرد، زمستان و پاییز افراد در محیطی که جو خشک‌تری دارد و رطوبت آن کم است زودتر عصبی و پرخاشگر می‌شوند. از طرفی اگر در خانه گل‌وگیاه نگه‌داری می‌کنید. فرزند خردسال دارید و یا این که مدام از خشکی پوست رنج می‌برید. بهتر است به فکر نصب یک آبنما باشید. حال محدودیتی در مورد نصب آبنما در محیط‌های مختلف وجود ندارد.

می‌توانید انواع آبنما آب‌وآتش، آبنما شیشه‌ای و… را در یک محیط بزرگ و شلوغ نصب کنید و حتی هوای آن را نیز تصفیه کنید.

خوب در دوران اپیدمی بیماری کووید 19 هستیم و قطعاً شرایط زندگی معمولی نیست. مدام با خطر روبرو شدن با ویروس‌های معلق در هوا مواجه هستیم. از طرفی همیشه و در هر شرایطی ما از سلامت اطرافیانمان مطلع نیستیم و در این مورد نمی‌توانیم مطمئن شویم. در نتیجه یک سیستم تصفیه هوا و بهبود شرایط محیطی می‌تواند نجات‌بخش باشد. برای فروشگاه‌ها، پاساژها، مال‌ها و همین‌طور رستوران‌ها و هتل‌ها قطعاً راه‌اندازی یک سیستم تهویه ضروری است. البته منظور ما یک تهویه کاملاً طبیعی می‌باشد. قطعاً آبنما می‌تواند جایگزین کم‌هزینه و سریع برای این وضع باشد.

درمان خشکی چشم و پوست و ارتباط آن با بالابردن رطوبت خانه

خشکی پوست و چشم دو عارضه مهم است که در محیط‌های خشک ما را درگیر می‌کند. احتمالاً تاکنون پیش‌آمده که در یک محیط جدید بخوابید، صبح که بیدار می‌شوید گلویتان گرفته است. مدام احساس تنگی نفس می‌کنید. وقتی به نمایشگر و یا گوشی موبایل نگاه می‌کنید چشمتان خشک می‌شود. خوب خشکی چشم موضوع مهم و حساسی است و اگر درمان نشود شما را با مشکلاتی نظیر سندروم فشار چشم و یا تیک‌های عصبی مواجه می‌سازد. از طرفی رطوبت کم در واقع سبب تبخیر اشک و در نتیجه خشکی می‌شود. افت ناگهانی رطوبت در یک محیط نیز موجب قرمزی چشم می‌شود. به همین دلیل است که افراد ساکن مناطق مرطوب وقتی به مناطق خشک می‌روند با مشکلات پوستی و خشک‌شدن لب روبرو می‌شوند.

در نتیجه نصب یک آبنما می‌تواند ساده‌ترین روش برای بهبود آب‌وهوای محیط‌های بسته و همین‌طور بالابردن میزان رطوبت شود. آبنما در واقع یک آبشار کوچک و شبیه‌سازی‌شده است. احتمالاً تجربه کرده‌اید که وقتی نزدیک آبشار می‌شوید. هوا از محیط‌های دیگر خنک‌تر است. ترکیب این خنکی و رطوبت مناسب می‌تواند موجب بهبود شرایط تنفسی برای شما شود. بخصوص کسانی که آسم دارند و یا این که به‌تازگی دوره بیهوشی و عمل جراحی را طی کرده‌اند بیش از هرکسی نیاز به این سیستم خواهند داشت.

تنوع زیادی نیز در نصب و راه‌اندازی آبنما وجود دارد. در نتیجه شما دستتان باز است که مطابق بودجه و شرایطتان انتخاب کنید. براي انتخاب آّبنما مناسب با محيط منزلتان ميتوانيد از شركت هاي متخصص در اين حوزه مثل آبگون ديزاين كمك بگيريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *