وِِیژگی های دفتر کار مناسب

در مقاله ی گذشته درباره دفاتر کار صحبت کردیم. برخی از طراحی های اداری را نیز مطرح کردیم. در این پست می خواهیم برخی از وِِیژگی های دفتر کار مناسب را بازگو کنیم. این ویژگی ها اغلب از دفاتر خارجی الهام گرفته شده است. در برخی از کشورها امکاناتی را مهیا می کنند تا نیروی کارشان با انگیزه بیشتری کار کند. این ایده ها را با هم بررسی میکنیم.

نظم در یک دفتر اداری

دفتر کار چقدر مهم است؟

به طور معمول افراد باید 8 ساعت در شبانه روز در محل کار حضور داشته باشند. در بعضی از مواقع نیاز است که اضافه کاری کرده و تایم بیشتری در دفتر حضور داشته باشند. بنابراین محل کار را می توان خانه دوم خود بیان کرد. در خردسالی، از مدرسه به عنوان منزل دوم صحبت می کردند. یکسری خواسته نیز داشتند که باید آنها را انجام می دادیم. مثلا از ما انتظار داشتند همانطوری که در خانه خود نظافت را رعایت میکنیم باید در مدرسه که خانه دوم ما است این کار را انجام دهیم. در محل کار هم شرایط به همین گونه است. از آنجایی که مدت زمان زیادی در محل کار هستیم، باید به آن اهمیت بدهیم. فضا نباید به گونه ای باشد که باعث ناخوشنودی ما بشود. هرچقدر به فضای کاری و دفتر کار خود اهمیت بدهیم در راندمان کاری ما تاثیر خواهد داشت.

دفتر کار مناسب

در هر جایی باشید مهترین چیز باید برای شما نظم می باشد. طبیعی است که انسان در محیط های نامنظم کارایی کمتری از خود بروز می دهد. شما باید سعی کنید نظم را به طور کامل برقرار کنید. منظور از منظم بودن، فقط برقراری سکوت و کنترل رفت و آمد نیست. نظم باید در همه زمینه ها باشد. چیدمان مبلمان و وسایل کاری دفتر باید منظم باشد. زمان ورود و خروج، تایم های استراحت و غذا، پرداخت حقوق ها و پاداش ها و… از مواردی است که باید مدنظر داشته باشید. نظم مهمترین ویژگی یک دفتر کار مناسب است.

استفاده از گیاهان در دفاتر کار

استفاده از گیاهان در دفاتر کار

احترام به حریم شخصی کارکنان از موارد دیگر است. شما می توانید با پارتیشن بندی محیط کار خود فضای کاری مناسبی برای کارکنان فراهم سازید. در اختیار گذاشتن مکان مناسب برای کارکنان حس خوبی به آنها خواهد داد. باید در نظر داشته باشید حریم خصوصی و شخصی کارکنان شما کاملا محافظت می شود. برای عده ای از افراد ناخوشایند است که بخواهند میز کار خود یا کامپیوتر خود را به اشتراک بگذارند. چون محل کار همانند منزل دوم شخص می باشد باید از این لحاظ آرامش ذهنی مناسبی داشته باشد. کارکنانی را مشاهده کرده اید که بر روی میزکار خود عکس های شخصی خود و خانواده خودشان را قرار می دهند. مطمئنا برای این دسته افراد اشتراک میز کار و… به هیچ وجه خوشایند نخواهد بود.

پارتیشن بندی از وِِیژگی های دفتر کار مناسب

پارتیشن بندی از وِِیژگی های دفتر کار مناسب است

فضا سازی

فضا سازی و فضا آرایی را جدی بگیرید. در محیطی که فضای پویا و زنده ای دارد کار کردن بسیار راحت است. با رنگ آمیزی و نور پردازی های مناسب این کار را انجام بدهید. همچنین می توانید از گیاهان مناسب و مخصوص اداره ها استفاده کنید. استفاده از نور طبیعی و پرده های زیبا هم به فضا سازی محیط شما کمک می کند. حتما از مبلمان با کیفیت و خوش رنگ استفاده کنید. مطمئن باشید کارکنان شما متوجه اهمیت های شما به خودشان می شوند. با ایجاد فضاهای دلنشین و زیبا، افراد با راندمان کاری بالاتری برای شما کار خواهند کرد.

محیط کار دلنشین سرسبز

در این مقاله برخی از ویژگی های یک فضای کار مناسب را شرح دادیم. سعی کردیم مطالب ارائه شده مفید باشد. همچنین مطالبی بیان شد که قابلیت اجرایی دارند. اگر ایده های دیگری مدنظرتان می باشد در بخش نظرات برای ما بیان کنید. قطعا تجربه کار در محیط های مختلف داشته اید. فکر کنید و برای ما بیان کنید چه محیط هایی برای شما دلنشین تر بود؟ چرا این محیط ها برای شما جذابیت بیشتری داشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *