لوگو آرمان فلور

سقف نورگیر چیست؟ کاربرد سقف نورگیر

سقف نورگیر چیست؟ کاربرد سقف نورگیر

در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از بخش های معماری داخلی منازل بپردازیم. در گذشته های دور این بخش کاربردهای بسیاری داشته است. تمام اجداد ما از این بخش برای تامین روشنایی مکان های خود استفاده می کردند. درمقالات قبلی در مورد نورپردازی در معماری داخلی و اهمیت استفاده از سقف و کف کاذب صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم سقف نورگیر را بررسی کنیم.

سقف نورگیر چیست؟
سقف نورگیر چیست؟

سقف نورگیر چیست؟

نورگیر به یک قسمتی از منزل گفته می شود که امکان عبور نور خورشید را از خود دارد. هر نوع پنجره ای را می توان یک نورگیر در نظر گرفت. سقف های نورگیر که در این مقاله قصد داریم آن ها را بررسی کنیم، بخش هایی هستند که در سقف منازل مسکونی تعبیه می شود. این بخش ها دارای مزایایی از جمله روشن کردن محیط با نور خورشید می باشند. این قسمت های شیشه ای که بر روی سقف ها یا پشت بام ها ایجاد می شود باعث می شود نور خورشید به طبقات پایین تر نیز برسد و روشنایی مطلوبی را ایجاد کند.

انواع سقف نورگیر

کاربرد های سقف نورگیر

مهمترین کاربرد این سقف های نورگیر، عبور دادن نور خورشید و روشن کردن بخش های مختلف یک سالن یا یک منزل مسکونی با نور خورشید می باشد. قصد معماران داخلی این است که در طول روز بتوانند بیشترین ساعت های روشنایی با نور خورشید را به ارمغان آورند. بنابراین با ساخت نورگیرهای شفاف بیشترین مقداری که می توان از نور خورشید بهره برد مهیا شده است. شفاف بودن این نورگیر ها و تمیز بودن لایه های بیرونی از مسائلی است که به روشن تر شدن منزل کمک شایانی می کند.

شما نیز می توانید هرازچندگاهی با شستشوی بخش های بیرونی و دستمال کشیدن بخش های داخلی گردوغبار ها و آلودگی ها را از بین ببرید. با این کار شاهد روشن تر شدن منزل مسکونی خود باشید.

از سقف های نورگیر برای تهویه هوا نیز استفاده می شود. می توان با باز کردن آنها ورود جریان هوای تازه به اتاق یا سالن را شاهد بود. به همین خاطر باید دوجداره و عایق باشند تا شاهد کمترین میزان اتلاف انرژی باشیم.  همچنین با عایق بودن این قسمت ها امکان ورود گردوغبار در طوفان ها نیز کاهش می یابد. کمک شایانی نیز به کاهش آلودگی های صوتی می کند.

سقف های نورگیر

دیگر موارد مورد نیاز سقف نورگیر

استحکام این نورگیر ها باید زیاد باشد. به این دلیل که در برابر طوفان های شدید و بارش تگرگ ها مقاومت کند. شکسته یا خورد نشدن این شیشه ها نیز مهم هستند. همچنین باید به گونه ای باشد که در خانه های دارای سقف شیروانی مشکلی ایجاد نکند. یعنی بتوان به محیط بیرونی از طریق این بخش نورگیر ارتباط داشت.

زیبایی این قسمت ها به گونه ای است که شما وقتی وارد یک عمارت مجللی با سقف نورگیر بزرگ بشوید، برای لحظاتی خیره به سقف نورگیر و محو زیبایی آن خواهید شد. این نورگیر ها در نمای بیرونی نیز باعث زیباتر شدن نمای ساختمان می شوند. زیبایی این نورگیرها می تواند برای لحظاتی عبور کنندگان را متوقف کند.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم بتوانیم ویژگی های کاملی از سقف های نورگیر را بیان کنیم. همچنین بتوانیم در این بخش اطلاعات خوبی را در اختیار شما بگذاریم. قطعا این سقف ها نیز دارای معایبی نیز می باشند.  در مقاله های بعدی به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

اگر شما قصد پیاده سازی این نوع سقف ها را در منزل خود دارید باید دقت ویژه ای به اجزای تشکیل دهنده این سقف ها داشته باشید. همچنین به دلیل وجود طرح های مختلفی نظیر نورگیرهای بازشو، پنجره سقفی که ثابت، پنجره های لعاب دار پلاستیکی، نورگیرهای راه دور، نورگیر پاسیو، نورگیرهای گنبدی و حبابی، شما باید بررسی های کاملی در این زمینه انجام دهید. با این کار می توانید مناسب ترین نورگیر را برای منزل خود پیاده سازی کنید. در مقاله های بعدی به شرح انواع نورگیر های سقفی و حبابی خواهیم پرداخت. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و یا رفع هرگونه ابهامی در زمینه سقف های نورگیر می توانید در بخش نظرات سوالات خود را مطرح کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.